Obitelj za stolom
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak

Zajednički obroci u obitelji postaju rijetkost. Zbog niza obaveza i organizacije vremena članovi uže obitelji tijekom tjedna rijetko ili nikada jedu u isto vrijeme, za istim stolom.
Vikendi su vrijeme kad bismo trebali pokušati okupiti obitelj, družiti se i nadoknaditi vrijeme preko tjedna. To može biti vrijeme rezervirano za njegovanje međusobnih odnosa, za bliskost i zajedništvo.
Tempo je vikendom smireniji nego tijekom tjedna i sam ručak obično je nešto pažljivije osmišljen. To je idealna kombinacija za okupljanje obitelji i neformalni, opušteni razgovor.
Za stolom treba izbjegavati teške teme, razgovore o (ne)uspjesima u školi ili na poslu, prekoravanje, discipliniranje i sl. Pozitivan ton i humor dobitna su kombinacija za topao obiteljski objed. Tijekom objeda treba isključiti TV jer upaljen otežava komunikaciju među članovima obitelji.
Prehrambene navike kod djece razvijaju se od najranije životne dobi. U obiteljima u kojima se obroci jedu zajednički i za stolom, djeca dokazano konzumiraju više zdravih namirnica i manje onih nepoželjnih. Logično, takva djeca imaju i manje problema s pretilošću i zdravljem općenito.
Zajednički obroci doprinose boljem fizičkom, ali i psihičkom zdravlju svih članova obitelji. Osim toga, daju djeci topao i dragocjen osjećaj pripadnosti i sigurnosti. K tome, pogoduju boljim bračnim odnosima.
Iako je obrok ono što naizgled povezuje obitelj to ne znači da isti treba biti posebno kompliciran ili zatjevan. Može se pripremiti i neko jednostavnije jelo i uz uz malo mašte servirati kao gozba.
Najvažnije je da svaki član obitelji na svoj način doprinese zajedničkom objedu i da je atmosfera za stolom ugodna.
Poželjno je eksperimentirati s novim jelima – okusima, namirnicama i načinima pripreme i na taj način djecu poticati na isprobavanje raznolike hrane. Važno je ne nametati ništa na silu i ne pokazivati razočaranje ukoliko dijete odbija nešto probati. Možda bude drugi puta…
Prilikom objeda ne treba strogo paziti na ponašanje za stolom. Na primjeren način djecu treba poučiti što je pristojno i poželjno, što nije.
Poželjno je da se svi članovi obitelji okupe i sjednu za stol u isto vrijeme, zajednički započnu objed i isto tako svi s obrokom završe u isto vrijeme.
Zajedničko pospremanje nakon objeda dodatno zbližava. I ono se može obaviti uz šalu i vedar razgovor.
S vremena na vrijeme dobro je prekinuti rutinu i na primjer poslužiti obrok na terasi, organizirati piknik na livadi, pustiti neku dobru glazbu ili izmisliti neki poseban povod za zajednički objed.
Photos courtesy of Pixabay
ostavite svoj komentar