Kvarovi na uređajima nakon isteka jamstva
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak
Provedena ispitivanja među građanima pokazala su da bi gotovo 80 % radije popravilo stari uređaj, nego kupovalo novi, no, zbog skupoće popravka i angažmana koji takav postupak zahtijeva (informiranje, zvanje, dogovaranje, pregovaranje i drugo) – odustaju od popravka i kupuju novi uređaj.
Posljedica toga su, između ostaloga, gomilanje otpada i izvlačenje dodatnog novca iz džepova građana.
Posljednjih godina uočeno je, gotovo u pravilu, kvarenje uređaja neposredno nakon isteka jamstva. Uređaji se najviše kvare u drugoj ili trećoj godini korištenja, do kad obično traje jamstvo. Značajno se povećala i učestalost kvarenja pametnih telefona (s 3,5% u 2004. godini na 8,3% u 2012.).
Slučajnost? Malo vjerojatno…
Popravljanjem, prenamjenom i sličnim postupanjem potiče se održiva proizvodnja, smanjuje potreba za recikliranjem i zbrinjavanjem otpada, pridonosi se stvaranju novih radnih mjesta, održivosti nekih starijih zanimanja i jačanju tržišta rabljene robe.
Navodni prioriteti Europske unije su održiva proizvodnja i potrošnja na europskom tržištu, s ciljem smanjenja otpada i rasterećenja građana. Budućim zakonodavnim rješenjima navodno će se poticati proizvodnja kvalitetnih uređaja, određivanje očekivanog trajanja uređaja, dostupnost rezervnih dijelova i popravljanje, odnosno prenamjena kad je to moguće. Za određene kategorije uređaja predlaže se stavljanje mjerača korištenja poput onih u automobilima, za prijeđene kilometre.
U teoriji sve to zvuči jako dobro, kako će funkcionirati u stvarnosti tek nam predstoji vidjeti. Industrijski lobiji vrlo su jaki i borba za pravedniju i održivu proizvodnju sigurno neće biti jednostavna niti laka.
Photos courtesy of Pixabay
ostavite svoj komentar