Namirnice bogate beta-karotenom u ljetnoj prehrani

Zaštita kože iznutra…

Beta-karoten biljni je provitamin koji ima sposobnost konverzije u organizmu u vitamin A i ima zaštitnu ulogu na mjestima gdje u pravilu nastaje rak, a to je epitel kože i sluznice. Jaki je antioksidans.

Nalazi se u voću i povrću žute i narančaste pa sve do tamnozelene boje – mrkva, dinja, kruška, naranča, bundeva, jabuka, špinat, blitva, slatki krumpir (batat).Free Carrots Lying photo and picture

Vitamini topivi u mastima (poput vitamina A, D, E i K) su relativno stabilni na povišenim temperaturama, ali su zato osjetljivi na izloženost svjetlu i zraku. Neki pak vitamini (provitamini) kao što je beta-karoten kuhanjem se poboljšavaju  jer im se povećava dostupnost. Miješanjem i pirjanjem tope se u masnoći i kao takvi lakše apsorbiraju. Želite li te namirnice ipak jesti svježe (i hladne) konzumirajte ih uz dodatak neke masnoće (dinja-pršut, mrkva-sir, blitva-maslinovo ulje i sl.).

Beta-karoten prodaje se i kao dodatak prehrani (sintetski suplement), no neka znanstvena istraživanja upućuju na zaključak da je najbolje konzumirati ga u prirodnom obliku. Obratite pozornost na deklaraciju, tj. na to je li izvor beta-karotena prirodan (od mrkve, algi, palme). Može biti u prahu, tabletama tamnosmeđe boje, u kapsulama i dražejama. Ne preporučuje se prekoračiti dozu od 60 mg dnevno (100 000 i.j.).Free Meal Food photo and picture

Antitumorsko djelovanje beta-karotena, zaštita i poticanje obrambenih snaga kao i regeneracija i zaštita kože od sunčevog zračenja samo su neke od njegovih brojnioh funkcija. Stoga se nalazi i u kremama za sunčanje i preporučuje se njegovo interno uzimanje nekoliko tjedan prije intenzivnijeg izlaganja suncu (npr. odlaska na more).

Image by Stefan Schweihofer from Pixabay
Image by Wolfgang Eckert from Pixabay
Image by G.C. from Pixabay

ostavite svoj komentar