Par korisnih savjeta za čišćenje kupaonice

Premda je Praktičan pobornik prirodnih sredstava za čišćenje ponekad je teško izbjeći malo kemije. U zadnje vrijeme dosta se pisalo o korištenju izbjeljivača za čišćenje fuga u kupaonici (i mrlja od plisni). Mnogi su potvrdili da čišćenje izbjeljivačem (uz pomoć vate ili četkice za zube) uistinu pomaže.

Towel, Bathroom, Cuddly, Cosmetics, Green, Terry

No, izbjeljivač može napraviti trajnu štetu na pločicama, tušu i slavinama koristimo li ga suviše često (nagriza većinu materijala). Osim toga, sadrži klor koji nalazimo i u sredstvima za čišćenje WC-a, u proizvodima za izbjeljivanje odjeće te onima za uklanjanje plijesni i gljivica. Takvi proizvodi mogu biti štetni po zdravlje i bolje ih je izbjegavati i držati podalje od dosega djece.

Umjesto toga, možemo pokušati sa sodom bikarbonom, octom, limunom te deterdžentom za pranje posuđa (za pranje podova, zrcala, prozora, namještaja, zavjesa za tuširanje). Tekući deterdžent za pranje je posuđa može se koristiti u svakoj prostoriji u kućanstvu i gotovo za sve površine i materijale, a izvrstan je za keramičke pločice. Za pranje podova deterdžentu za posuđe možemo dodati nekoliko kapi eteričnog ulja eukaliptusa ili čajevca. Tekući deterdženti za pranje posuđa imaju PH vrijednost najbliži neutralnoj vrijednosti vode.

Za mrlje od plijesni od vodikova peroksida i sode bikarbone možemo  napraviti pastu za čišćenje kojom prije ribanja namažemo površinu na kojoj su mrlje. Vodikov peroksid ima svojstva izbjeljivanja no, drugačiji je od standardnog izbjeljivača i ne sadrži klor.

Image by ErikaWittlieb from Pixabay
Image by CapeCom from Pixabay  

ostavite svoj komentar