Cikla – njezino visočanstvo
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak
Cikla (Beta vulgaris) je povrće poznato po svojoj ljekovitosti već od antičkih vremena…
Bogata je mineralima, ugljikohidratima, mastima i bjelančevinama, posebno folatima, željezom i magnezijem, vitaminom C i kalijem. Sadrži i određenu količinu kobalta koji sudjeluje u stvaranju vitamina B12. Regulira krvni tlak, naročito kad je nizak. Povoljno utječe na živce i rad mozga.
Koristi se u liječenju slabokrvnosti, posebno kod djece. Pospješuje rad želuca, crijeva i žuči. Korijen cikle bogate je crvene boje zahvaljujući skupini crvenog pigmenta – betacijaninima. Energetska vrijednost cikle iznosi samo 45 kcal na 100 g svježe namirnice. Lako je probavljiva. Važna je prehrambena namirnica u vegetarijanskoj prehrani (naročito zbog vitamina B12 koji se nalazi gotovo isključivo u namirnicama životinjskog podrijetla). Sadrži i jod – dragocjen u borbi protiv ateroskleroze i procesa starenja kojeg usporava.
Najbolje je konzumirati sirovu ciklu, naribanu, uz dodatak malo limunova soka. Listove cikle možemo pripremati kao špinat ili blitvu ili ih možemo nasjeckati i dodati u rižoto – ne bacati!
Jedna čaša domaćeg soka od cikle dnevno znatno podiže organizam, čisti od otrova, pomaže kod mršavljenja, opskrbljuje tijelo prijeko potrebnim vitaminima, mineralima i enzimima. Cikla je odlična kao svježa salata uz dodatak jabuke i mrkve (također naribanih).
Možemo je konzumirati bez ograničenja. Zahvaljujući antocijanima cikla povoljno utječe na obnavljanje krvi, suzbija rast stanica tumora i služi kao prirodno sredstvo za zaštitu i otklanjanje posljedica štetnog zračenja.
Kod kupnje valja pripaziti da cikla bude tvrda, glatke i neoštećene površine. Manje cikle mekše su, no prevelike (promjera većeg od 6 cm) znaju biti žilave. U hladnjaku se može držati i nekoliko tjedana, po mogućnosti u staklenoj ili plastičnoj posudi.
Prije kuhanja ciklu treba dobro oprati, ne guliti je. Kuha se cca 40-ak minuta u slanoj vodi.
Svježe pripremljeni sokovi od povrća najbolji su način unošenja svježine u organizam.
Sokovi su izvrsna hrana. Važni su naročito za fizički neaktivne osobe i pojedince sklone stresu. Za pripremu soka najbolje je imati sokovnik, ali i bez njega se može. Na okuse sirovih sokova, naročito od povrća, treba se priviknuti. Dobrobiti daleko nadmašuju moguću prvotnu nelagodu.
Kod osoba s oslabljenim imunološkim sustavom organizam može reagirati na veće doze ovog soka. Zato je preporučljivo započeti ispijanjem manjih količina (jedna čaša dnevno), piti polako i u malim gutljajima!
Prijedlog iz praktičnog života:
SOK OD CIKLE – recept 1.
Sok se radi od svježe cikle. Od 1 kg cikle dobije se cca 700 g soka. Ciklu ogulite (na tanko), sitno naribajte, stavite malo meda i sok od limuna (za poboljšavanje okusa). Neka sve to malo odstoji, a potom istisnite smjesu da iz nje izađe sok. Pije se tijekom cijelog dana.
SOK OD CIKLE – recept 2.
Sastojci:
- 1 kg cikle
- 1 kg mrkve
- 1 kg limuna
- 0,5 lit meda
- 1 kg jabuka (ako želite radi poboljšanja okusa)
Priprema:
Sok se može pripremiti u sokovniku. Med se dodaje na kraju, umiješa se u gotov sok dok se ne otopi. U nedostatku sokovnika, ciklu, mrkvu i jabuke možemo izmiksati u blenderu, iscijediti sok od krutih dijelova, cijeđenjem i stiskanjem kroz čistu krpu. Iscijeđenom soku dodati sok od limuna i umiješati med. Sok se čuva u hladnjaku i pije po jedna čaša dnevno dok se ne potroši sva pripremljena količina.
Photos courtesy of Pixabay
ostavite svoj komentar