Čuvam prirodu i štedim
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak
Okoliš možemo čuvati na razne načine. Često to su načini kojima na više načina pridonosimo: okolišu, zdravlju i kućnom budžetu.
Vožnja biciklom
Nema zastoja u prometu, nema traženja parkirnog mjesta, nema potrošnje goriva, činimo dobro svom zdravlju k tome.
Vjerojatno ste kao dijete uživali u vožnji biciklom. Zašto ne biste opet? Za odlazak u susjedni dućan ili po novine nema isprike.
Infrastruktura za bicikliste još je daleko od poželjne no, ne treba se obeshrabriti. Što nas više bude koristilo bicikl kao prijevozno sredstvo to će biti bolja promocija biciklizma i poticaj gradskim vlastima da stvari mijenjaju na bolje.
‘Zelena’ vožnja automobilom
Način vožnje uvelike utječe na potrošnju goriva. Racionalnom vožnjom, bez prevelikih oscilacija u brzini, redovitim održavanjem vozila, optimalnim pritiskom u gumama, a potom i zajedničkom vožnjom nekoliko osoba u automobilu (carpoolingom) može se poprilično uštedjeti – što goriva, što ispušnih plinova u atmosferi.
Recikliranje
Svatko u svom domu može formirati malo reciklažno dvorište – mjesto za odlaganje stvari za reciklažu. Grad je preplavljen kontejnerima za odlaganje papira, plastike, stakla. U mnogim trgovačkim centrima postoje spremnici za odlaganje baterija, a stare lijekove možemo predati u obližnjoj ljekarni. Sve ostalo možemo odvesti u najbliže reciklažno dvorište.
Štednja papira, vode, struje…
Papir još uvijek trošimo u prevelikoj mjeri. Često ga bacimo ne iskoristivši i njegovu drugu stranu, zgužvamo i bacimo u koš bez razmišljanja…
Možda bi ogli razmisliti o tome da potpuno neiskorišteni papir odlažemo u jednu ladicu i koristimo za pisanje poruka, bilješki, za dječje crteže i sl.
Na poslu printamo uglavnom samo na jednu stranu. Kada je moguće trebalo bi iskoristiti obje strane. Djecu valja učiti da do kraja ispisuju bilježnice i blokove, a manjoj djeci izrezati veliki papir na pola ili na četiri dijela.
Koliko puta ostavimo svjetlo da gori u nekoj prostoriji bez potrebe? Jesmo li obične žarulje zamijenili štednim? Koliko puta dnevno palimo mikrovalnu pećnicu poradi zagrijavanja vode ili kave? Puštamo li vodu da curi cijelo vrijeme dok peremo zube?
Takvih i sličnih primjera ima mnogo i premda se mogu činiti “malim” i beznačajnim, oni to nisu. Niz malih ušteda dobrano se osjeti, na budžetu i održivosti.
Komunikacija preko interneta/manje telefoniranja
Cijena komunikacije preko interneta niža je od uobičajenih cijena operatera fiksne i mobilne mreže. Telefonski računi za pozive u inozemstvo mogu biti gotovo beznačajni preko on-line komunikacije. Sve što nam treba je računalo ili mobitel i slušalice s mikrofonom.
Photo by Maria Orlova from Pexels
ostavite svoj komentar