Jež – korisna životinja u vrtu
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak
U našem podneblju žive bjeloprsi ježevi (Erinaceus concolor), samotnjaci koji se kreću isključivo noću. Rađaju se u lipnju i srpnju, u prosjeku žive oko pet godina. Prepoznatljivi su najviše po svojih 6000 bodlji. Kad osjeti opasnost jež se sklupča u loptu. Ima malo prirodnih neprijatelja (jazavac, sova, lisica i kuna) i rijetko obolijevaju. Glavni krivac za sve manji broj ježeva je čovjek, sve veći broj prometnica na kojima stradava velik broj ježeva, naročito u doba parenja. Ježevi stradavaju i od otrova za štakore, zbog zagađenosti, intenzivne poljoprivrede i drugog.
Ježevi žive u ruralnim i u urbanim sredinama, gdje god nađu malo zelenila. Najsretniji su u živicama, koje ih štite od grabežljivaca i gdje pronalaze hranu. Hrane se korijenjem i voćem, sjemenkama, puževima, ličinkama insekata, žabama, gušterima, ptičjim jajima, krticama, rovkama, miševima i drugim.
Uglavnom kopaju vlastit brlog, u gustoj vegetaciji, u pravilu s dva ulaza. Želite li u svom vrtu imati ježa i pobrinuti se da ima dom važno je kućicu napraviti od neobrađenog drva (bez boje i laka) i postaviti ju na sjenovito i mirno područje vrta.
Ježa možemo hraniti:
- gotovom hranom za ježeve iz ZOO trgovine
- konzerviranom ili dehidriranom hranom za mačke
- kuhanim jajima
Ježa ne treba hraniti sa:
- mlijekom
- kruhom
- zeljastim povrćem
Svatko od nas može pridonijeti rastu populacije ovih korisnih životinjica. Prvenstveno nekorištenjem kemikalija u vrtu, provjeravanjem trave prije košnje, pravljenjem rupa u ogradama za prolazak ježeva, ostavljanjem prikladne hrane, pravljenjem kućice za ježa.
Sve u svemu, ništa naporno, a može učiniti veliku razliku za malo bodljikavo stvorenje.
Kako napraviti kućicu za ježa:
ostavite svoj komentar