Mama Hawa
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak

Hawa Abdi preminula je u kolovozu 2020. godine u 73. godini života. Bila je poznata somalijska liječnica, aktivistica i borkinja za ljudska prava. Svoj život posvetila je borbi za ljudska prava i pomaganju.
Rođena je 17. svibnja 1947. godine u Mogadishuu, živjela u južnoj središnjoj Somaliji. Kao djevojčica od 12 godina ostala je bez majke (navodno je preminula na porodu). Kao najstarije dijete u obitelji morala je preuzeti brigu o mlađim sestrama i o obavljanju kućanskih poslova, tradicionalnim ženskim poslovima. Njen otac radio je u luci.
Premda je još pohađala školu u dobi od 12 godina morala se udati za starijeg muškarca. Taj brak okončan je nakon nekoliko godina. Hawa uskoro odlazi u Moskvu, potom u Kijev, studirati medicinu. 1971. godine postala je liječnica, ginekologinja. Vratila se u Somaliju i sljedeće godine upisala je studij prava u glavnom gradu, Mogadishu. Dio dana radila bi kao liječnica, u slobodno vrijeme studirala je pravo i 1979. godine diplomirala.
Godine 1973. udala se za Adena, kolegu sa studija medicine. Par je u braku dobio troje djece: kćeri Deqo i Aminu i sina Ahmeda. 2005. sin Ahmed smrtno je stradao u automobilskoj nesreći, kćeri Deqo i Amina postale su liječnice poput svoje majke. Par se u međuvremenu razveo.
1983. Hawa je osnovala zdravstvenu kliniku u svojoj obiteljskoj kući, blizu Mogadishua. Željela je ženama, posebno trudnicama i djeci iz tog područja omogućiti zdravstvenu skrb. U narenim godinama Hawina klinika postala je utočište i dom tisućama prognanih i izbjeglih. Svoj novac i onaj doniran njenoj zakladi hawa je nesebično koristila za liječenje siromašnih zemljaka. U sklopu klinike osnovala je i školu za djecu.
1990-ih kada je Somaliju zadesio građanski rat i opustošio zemlju, Hawina klinika za mnoge je bila pitanje života i smrti, pogotovo za žene i djecu. Klinika je postala i utočište za sve one koji su bježali od ratnih zbivanja, neimaštine i bolesti.
2007. godine klinika je preimenovana u Dr. Hawa Abdi Foundation (DHAF), proširivši se u naselje u kojem se nalazila bolnica, škola i izbjeglički kamp, utočište, dom za gotovo tisuće i tisuće ljudi.
Zaklada DHAF nepolitička je, nevladina, financijski neovisna organizacija. Sredstva za funkcioniranje osiguravaju se donacijama i dobrotvornim akcijama. U sklopu kompleksa, osim bolnice, nalazi se i škola i parcela zemlje na kojoj se uzgaja povrće prodajom kojeg se podmiruju troškovi organizacije života.
2010. godine islamistički militanti opkolili su naselje i tražili Hawu da im preda imovinu na upravljanje. Izašla je nenaoružana pred militante i pozvala ih na večeru. Rekla im je da ne pristaje povući se i neka je slobodno ustrijele. Netom prije poslala je poruku ženama da se s djecom iskradu iz kampa. Tijekom večere militanti su ponovili svoje zahtjeve, Hawa je odlučno odbila. Ljuti zbog neželjenog odgovora militantni su nasumično pucali po kampu i pljačkali. Hawu su stavili u pritvor i onemogućili joj komunikaciju s njezinima. Nakon puno pritisaka, lokalnih i međunarodnih, militanti su napustili naselje i kliniku. Slična kriza ponovila se i 2021. no, Hawa je opet odlučno sprijećila raseljavanje žena i djece.
Obučavala je druge liječnike i medicinsko osoblje, držala predavanja o opismenjavanju žena, osmišljavala projekte koji bi pridonijeli smanjenju siromaštva. Proglašavana je ženom godine, primala brojne nagrade i priznanja za svoj rad (2012. nominirana je za Nobelovu nagradu za mir), dodijeljeni su joj počasni doktorati.
Zbog topline, brižnosti i nježnosti prema ljudima zvali su je Mama Hawa. Preminula je u kolovozu 2020. u svom domu. Ostat će zapamćena kao snažna žena, posvećena brizi za najranjivije u društvu, žene i djecu. Sjećanje na nju živjet će u pozitivnim promjenama koje je pokrenula i provodila. Njen rad nastavljaju njezine kćeri, Amina i Deqo Mohamed, također liječnice. Obje rade u izbjegličkom kampu koji je osnovala njihova majka.
ostavite svoj komentar