Manje šećera – više zdravlja

Naše tijelo ne zna se nositi s velikim dozama šećera. Prekomjeran unos šećera može uzrokovati niz zdravstvenih tegoba i svakako bi trebali nastojati regulirati njegov unos.

Šećer pokreće niz mehanizma u našem tijelu, a neki od njih povezani su s ovisničkim ponašanjem (žudnjom za slatkim) i upalnim reakcijama (koje su usko povezane s ozbiljnim bolestima). Prehrana s visokim udjelom šećera u može dovesti i do inzulinske rezistencije, metaboličkog sindroma i dijabetesa. Uz to, visoke doze šećera doprinose problemima s raspoloženjem, umorom, smanjenim kognitivnim funkcijama i drugom. Ne zaboravimo i pretilost kao značajan zdravstveni problem sam po sebi, a koji potiče druge zdravstvene probleme. Šećer razgrađuje kolagen pa možemo imati i probleme s kožom (bljedoću, naboranost, opuštenu, neelastičnu kožu).

Ako već imamo potrebu za slatkim prednost treba dati prirodnim šećerima i slatkom. Posebno treba pripaziti na tzv. skrivene izvore. Proizvođači prehrambenih proizvoda ubacuju šećer u niz proizvoda u kojima ih baš i ne očekujemo pa tako i slana hrana može biti puna šećera. Kod kupnje proizvoda uvijek treba pročitati sastav i naučiti nazive skrivenih šećera (sirup, med, kukuruzni sirup s visokim udjelom fruktoze, agava, koncentrat soka, sastojci koji završavaju s ‘oza’, poput npr. saharoze).

Free Chocolate Candy photo and picture

Postoji i niz aplikacija kojima se skeniraju crtični kodova prehrambenih proizvoda i jednostavno provjeri njihov sastav.

Odlučite li smanjiti količinu šećera u prehrani imajte na umu dam se mogu pojaviti simptomi poput razdražljivosti, glavobolje, tjeskobe. Zato je uputno paralelno uvesti još neke promjene: za početak, piti dovoljno tekućine (prvenstveno vode), pripremati vlastite obroke i prakticirati tjelovježbu (kretanje). Kad se razina šećera u krvi uravnoteži, energetski padovi i žudnja za hranom budu manji, a izbjegavanje šećera sve lakše.

Free Chocolate Candy photo and picture

Uz malo upornosti i discipline možemo smanjiti unos šećera, smanjiti zdravstvene rizike, uživati u prirodnim okusima i osjećati se bolje.


Image by Silvia from Pixabay
Image by WikimediaImages from Pixabay
Image by -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ from Pixabay

ostavite svoj komentar