Prilike za razgovore
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak
Ponekad su tu, pored nas, a zapravo ne znamo kako ih iskoristiti.
Vožnja u autu je prilika za razgovor, svaki zajednički objed je prilika za razgovor, prisutnost u istoj prostoriji (iako svatko radi svoje obaveze) je ponekad također prilika za razgovor, … odlazak u nabavku, kavica usput… divna prilika za razgovor…
Kad tako gledate, prilika imate koliko želite. A opet kažemo: ‘Nemamo vremena razgovarati!’ Istina je da je naš mozak fokusiran na nešto drugo ili smo ga već toliko opteretili da ne znamo što bismo razgovarali s našim prijateljem, prijateljicom, mužem ili djetetom… ili toliko dugo nismo koristili takve situacije za razgovor da ne znamo kako započeti ili… neki treći razlog…
Započeti razgovor… kako?
Željeli bismo poboljšati komunikaciju između nas i neke osobe (član obitelji ili netko drugi) i ponekad nam jaka želja smeta da se opustimo i krenemo…
1. Krenite iz ‘ja’ – otvorite se drugoj osobi (onoliko koliko želite) i podijelite nešto što je vama važno ili drago, o čemu razmišljate, u što sumnjate, što vas zaokuplja…
2. Pitajte drugu osobu o njenom mišljenju u vezi toga što ste ispričali: Jesli li ti razmišljao nekad tako? Što ti misliš o tome? Kakav je tvoj stav o tome? Kako bi ti reagirala na mom mjestu? Kako bi ti rješila problem?
3. Važno je uvažiti mišljenje druge osobe iako je različito od vašeg, dati joj do znanja da cijenite njen stav:
‘Zanimljivo… Ne bih vjerojatno tako reagirala, ali uvijek me iznenadi koliko smo različiti…’ ili slično…
ili…kratka pitanja preko kojih doznajete puno o osobi. Ona služe samo kao okidač za razgovor.
Što te može najbrže naživcirati?
Sjećaš li se snova koje sanjaš?
Da možeš otići kud god želiš, kamo bi sada otišao?
Da si neko plovilo, što bi izabrao biti – barka, kanu, jedrilica, gliser, trajekt, cruiser, običan brod…?
Kako bi izgledao dan po tvom?
Koji je tvoj idealan dar da imaš samo 50 kn? Da imaš 100 kn? Da imaš 20 kn? Da nemaš kuna?
Što te najviše ljuti u našem odnosu?
Sa čime si zadovoljan u našem odnosu?
Koje 3 osobine najviše cijeniš kod svoje prijateljice?
Zamisli da si došao u dućan dobrih osobina. Izaberi onu koja ti nedostaje!
Ponekad se razgovor dogodi, ponekad i ne. Ono što je važno jest da uvijek bude pokušaj razgovora. Komunicirati učimo komunicirajući. Kao što crtanje vježbamo crtajući ili matematiku rješavajući zadatke iz matematike ili neki posao tako da ga radimo i učimo…
Hrabro naprijed u pokušaje i početke! U bolju komunikaciju prije svega sa sobom, a onda sa našim ukućanima, a tek onda sa onima izvan naše uže obitelji. Ponekad je lakše njegovati dobre odnose sa onima izvan kuće nego s osobama sa kojima živimo. Ali koliko vješto komunicirate najviše svjedoče vaši odnosi s onima najbližima, s kojima dijelite isti krov, postelju, ručak…
Ivana Grabar, prof.pedagogije, socioterapeut
ostavite svoj komentar