Produžni kablovi – sigurno korištenje

Gotovo svatko u svom domu ima barem jedan produžni kabel, električni uređaj koji ima jedan utikač i nekoliko izlaza (utičnica), za spajanje različitih uređaja. Produžni kabel koristimo kada je utičnica koju želimo koristiti previše udaljena pa zbog toga uređaj ne možemo spojiti na nju. Kako ne bi došlo do preopterećenja kabela, kvara na uređajima ili do kratkog spoja, produžne kablove trebamo koristiti sigurno.

Osnovna pravila sigurnog korištenja su:

  • provjeriti je li produžni kabel neoštećen, izolacija na kabelu također,
  • provjeriti da nije spetljan već pravilno razmotan, da se nigdje ne uvija ili preklapa ili pritišće, lomi i sl.  
  • provjeriti njegovu dužinu, izbjegavati dodavanje drugih produžnih kabela ili dodatnih utikača na produžni kabel,
  • koristiti za uređaje koji zahtijevaju manje od 1000 W električne energije za rad,
  • ne napinjati/natezati produžni kabel, kabel mora biti dovoljno dug
  • koristiti samo za privremenu upotrebu
  • kablove i utičnice držati podalje od velikih potrošača struje (hladnjaka, zamrzivača, štednjaka), ostavljajući dovoljno prostora oko uređaja da se spriječi pregrijavanje
  • uređaje koji nisu u upotrebi uvijek isključiti iz struje
  • ne izlagati izravnoj sunčevoj svjetlosti


Produžne kablove potrebno je pregledati kako bi bili sigurni da su ispravni i da ih možete koristiti. Bilo kakva vidljiva oštećenja, promjena na boji, nedostatak izolacije, prebrzo ili prejako zagrijavanje razlozi su za prestanak korištenja kabela.

Kućanski produžni kablovi prilagođeni su kućanskim uređajima koje uobičajeno koristimo, profesionalni su namijenjeni potrebama uređaja koji za rad trebaju više od 1000 W električne energije (npr. alati i strojevi) i često imaju ugrađenu zaštitnu sklopku.

Produžni kablovi za kućanstva mogu imati od jedne do šest utičnica (izlaza), a namijenjeni su za spajanje na uređaje koji imaju potrebe za električnom energijom do 1000 W, znači manjih kućanskih uređaja. Velike kućanske uređaje (hladnjak, perilice rublja i posuđa, sušilicu, bojlere, grijalice, klima uređaje, pećnice i slične preporuča se napajati preko zasebnih utičnica koje su profesionalno i ciljano postavljene u domu.

Produžni kabel u kućanstvu nikako ne bi smio biti trajno već samo privremeno rješenje za napajanje uređaja (za punjenje mobilnih uređaja, računala/laptopa, rasvjetne lampe, glačala i sl.)

Free Multitap Power vector and picture

Produžni kabel s prekidačem omogućava korištenje kabela bez potrebe stalnog ukopčavanja/iskopčavanja uređaja spojenih na produžni kabel. Jednostavnim pritiskom na prekidač produžni kabel se pali ili gasi.

Produžni kabel s timerom omogućava jednostavno postavljanje vremena rada kabela. Određivanjem  vremena u kojemu će kabel biti uključen smanjuje se potrošnja električne energije, osigurava pravilno punjenje uređaja uključenih u produžni kabel i sprječava pregrijavanje uređaja i uništavanje baterije.

Kako ne koristiti produžne kablove:

  • nikada ne spajati produži kabel na drugi produžni kabel
  • nikada ne spajati dodatne utikače (T-utikače) na produžni kabel
  • ne izlagati ih vanjskim vremenskim uvjetima niti ekstremnim temperaturama (niti izravnoj sunčevoj svjetlosti)
  • paziti da kabel nije u doticaju s vodom
  • velike kućanske aparate nikada ne spajati na produžni kabel
  • prijenosna računala i punjače telefona ne ostavljati dugotrajno, bez nadzora, uključene u produžni kabel (mogu se pregrijati i izazvati požar)

Kratki spoj, strujni udar i požar moguće su posljedice preopterećenja, nepravilnog korištenja ili kvara na produžnom kabelu. Pravilnim korištenjem produžnog kabela preveniraju se kvarovi i nesreće koje se mogu dogoditi nepravilnim rukovanjem.

Prilikom izgradnje i uređenja doma, važno je planirati, odrediti potrebe kućanstva i ukućana i  postaviti dovoljan broj utičnica na određena mjesta i na taj način smanjiti potrebu za korištenjem produžnih kablova.

Image by Thanasis Papazacharias from Pixabay
Image by SJ from Pixabay

ostavite svoj komentar