Kućni lijekovi kod uboda komarca

Ubodi komaraca uglavnom su bezopasni no, neki mogu izazvati komplikacije, poput bolne otekline koja svrbi ili simptoma alergijske reakcije poput osipa, otežanog disanja ili otečenog grla. U slučaju navedenog važno je što prije kontaktirati liječnika.

U slučaju otekline i svrbeža (koji može potrajati) od pomoći su kreme iz ljekarne ili pripravci koje možemo napraviti sami, od onoga što imamo u kući.

Zobena kaša
Kaša od zobenih pahuljica može ublažiti svrbež i oteklinu. Miješanjem jednakih količina zobenih pahuljica i vode u zdjeli dobije se gusta pasta koju žlicom nanesemo na kožu i držimo 10ak minuta.  Nakon toga obrišemo to područje.

Zdrobljeni led
Hladnoća smanjuje upalu. Savjetuje se led ne stavljati izravno na kožu nego na čistu gazu ili pamučnu krpu pa držati pet do 10 minuta. Ponoviti nekoliko puta dnevno.

Med
Kap meda na mjesto uboda koji svrbi može smanjiti upalu budući da med ima antibakterijska i protuupalna svojstva.

Aloe vera
Gel od aloe vere smanjuje bol od opeklina i oštećenja kože. Gel biljke nanesemo na nadraženo područje, pustimo da se osuši i prema potrebi nanesimo ponovno.

Soda bikarbona
Žličica sode pomiješa se s malo vode da se dobije pasta kojom namažemo oteklinu, ostavimo 10ak minuta i isperemo. U slučaju iritacije kože, prekinemo tretman.

Bosiljak
Koristi se u biljnim lijekovima za kožne infekcije, smanjuje upalu. Prokuhamo dvije šalice vode i dodajte 15 grama osušenih listova bosiljka. Ostavimo smjesu sa strane da se ohladi. Zatim umočimo krpicu u tekućinu i nježno je utrljamo na mjesto uboda komarca. Također, možemo sitno nasjeckati svježe listove bosiljka i njima natrljati mjesto uboda. U slučaju iritacije kože valja prestati s upotrebom.

Jabučni ocat
Na mjesto uboda nakapamo malo octa. Smanjuje svrbež i dezinficira. Također možemo pamučnu krpicu namočiti u mješavinu vode i octa i staviti kao oblog na mjesto uboda.

Luk
Sok od crvenog luka može smanjiti oteklinu i smanjiti iritaciju. Budući da luk ima antifungalna i antibakterijska svojstva možemo odrezati krišku i prisloniti je izravno na mjesto uboda, držati  nekoliko minuta i nakon toga dobro isprati.  

Majčina dušica

Svježe listove sitno nasjeckamo i stavimo na kožu, na mjesto uboda. Ostavimo 10ak minuta pa isperemo.  Možemo napraviti i koncentriranu tekućinu (poput čaja): zakuhamo vodu, dodamo nekoliko grančica majčine dušice i pustimo da se ohladi. Ohlađenom tekućinom namočimo krpicu  i stavimo je na mjesto uboda. Držimo nekoliko minuta.

Matičnjak
Sitno nasjeckamo  lišće matičnjaka i stavimo direktno na mjesto uboda. Ublažava upalu, smanjuje rizik od infekcije, ubrzava zacjeljivanje.  

Hamamelis ili vještičina lijeska (Hamamelis virginiana L.)
Smanjuje upalu, smiruje iritaciju i ubrzava zacjeljivanje. Mala količina nanese se na vatu, nježno nanese na mjesto uboda, ostavi 10 ak minuta da djeluje.

Kamilica
Ulje kamilice ili pak jači čaj naneseni na kožu mogu smiriti iritaciju.  

Češnjak
Malo sitno nasjeckanog češnjaka možemo pomiješati s vazelinom ili nekim prirodnim losionom, ostaviti 10ak minuta i obrisati. Također možemo češanj češnjaka prerezati i manjim komadom nježno protrljati mjesto uboda (može malo peckati).

U slučaju iritacije kod primjene bilo kojeg kućnog lijeka savjetujemo prestanak primjene.

Photo by Jimmy Chan: https://www.pexels.com/photo/mosquito-biting-on-skin-2382223/

ostavite svoj komentar