Kuhinjska ekologija
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak
Svakodnevno pospremanje i čišćenje kuhinje…
Svakodnevno bismo trebali pospremati i čistiti (održavati) one prostore u kojima najviše boravimo i u kojima najviše stvaramo nered. One u kojima boravimo i koje koristimo rjeđe, ne trebamo čistiti (održavati) svakodnevno, već prema potrebi.
Tijekom dana najviše boravimo u kuhinji. To je prostor u kojem čuvamo (pohranjujemo) namirnice i pripremamo hranu i napitke, obično više puta dnevno. Ukoliko nemamo naviku pospremanja za sobom (i tijekom pripreme), održavati kuhinju čistom pravi je izazov (i tlaka). Stoga savjetujemo još za pripreme (paralelno) pospremati posuđe, prebrisavati površine, uklanjati otpatke…
Da nam kuhinja bude čista i ugodna za boravak (kao i obavljanje radnji koje u njoj obično obavljamo) trebali bismo usvojiti određene navike.
Priprema hrane neizostavni je dio življenja. Tome bismo trebali pristupati svjesno i sa zahvalnošću. Takav pristup omogućuje nam da budemo u isto vrijeme i opušteniji i usmjereniji. Razmišljamo li o namirnicama koje smo pribavili, ako smo zahvalni na tome što ih imamo na raspolaganju, osvijestimo li zašto ih pripremamo ili kome, pripremat ćemo ih s većom pažnjom, uživati više u samoj pripremi i vjerujte, raditi manje nereda oko sebe (ući u pozitivan začarani krug umjesto onog negativnog kad nam se ne da kuhati jer je kuhinja neuredna ili pak čistiti nered jer moramo kuhati…
Također ćemo više promišljati o tome koja sredstva za čišćenje koristimo, koliko otpada stvaramo i kako ga odlažemo, kako je sve u prirodi povezano i kako smo i mi sami dio tog kruga…
Kuhinja ne treba biti sterilna, ali bi trebala biti čista i uredna. Ponekad je nemoguće izbjeći malo nereda. Npr. kad u kuhanje uključujemo djecu i pustimo ih da malo eksperimentiraju, poigraju se i budu kreativna. To je u redu jer to nisu baš svakodnevne situacije. Od malih nogu treba njegovati povezanost hrane i čistoće (baš kao što smo oduvijek povezivali čistoću sa zdravljem).
U održavanje i čišćenje trebali bi biti uključeni svi koji se kuhinjom koriste. I oni najmanji mogu doprinositi sukladno svojim mogućnostima. Najveći dio posla izbjegava se ukoliko svako pospremi za sobom i ukoliko svako kuhinju ostavi u stanju u kojem ju je zatekao. Na taj način pokazujemo poštovanje jedni prema drugima, prema hrani, prema sebi samima.
Naučimo li tako postupati od malih nogu, čista i uredna kuhinja neće biti nedostižan ideal.
Photo courtesy of Pixabay…
ostavite svoj komentar