Mažuran

Cvjetni miris i gorko-slatki okus…

Domovinom mažurana ( lat. Origanum majorana) smatra se istočno Sredozemlje. Spada u istu porodicu bilja kao i origano. Uzgaja se na područjima s umjerenom klimom zbog osjetljivosti na mraz. Jednogodišnja je biljka, raste kao grm visine do 50 cm, malih listova s kratkim peteljkama, bijelih ili blijedo ružičasto crvenih cvjetova, miris biljke je ugodan, a okus malo gorkast.

Od minerala mažuran sadrži kalcij, željezo, magnezij, fosfor, cink, bakar, mangan i selen. Od vitamina, vitamin C, tiamin, ribofalvin, niacin, vitamin B6, folnu kiselinu, vitamin A, vitamin K i vitamin E. Također sadrži vlakna i karotenoide (lutein i zeaksantin).
Riječ je o izuzetno ljeovitoj biljci. Zbog sadržaja eteričnih ulja često se upotrebljava u aromaterapiji ( za ublažavanje simptoma astme, bronhitisa, upale sinusa, glavobolja, probavnih smetnji). Dodaje se i uljima za masažu u svrhu ublažavanja bolova u mišićima.

Čaj od mažurana potiče apetit, ublažava grčeve u želucu, pospješuje znojenje i detoksikaciju, tonik ublažava simptome stresa, pomaže kod nesanice, glavobolje i migrene, zubobolje, istegnuća i ukočenih zglobova. Flavonoidi iz mažurana djeluju antioksidativno.
Mažuran je i antiseptik zbog čega je čest sastojak krema i losina. Ima i antibakterijska svojstva. Ulje mažurana koristi se kod neredovitih i bolnih menstruacija.
Mažuran se može uzgajati u vrtu ili na balkonu/terasi/prozoru. Svjetlosivo zeleni, dlakavi sirni listići dužine 20-ak mm mogu biti bijeli, crveni, ružičasti, ljubičasti.
Svježi mažuran u jela se dodaje pred kraj kuhanja, a osušeni na početku kuhanja.

Listići mažurana ostati će svježi i tjedan dana ukoliko ih se umota u novinski papir pa zatim pohrani u plastičnu vrećicu uz malo zraka. Grančicu začinskog bilja može se staviti u čašu vode i prekriti plastičnom vrećicom preko stakla. Na taj se način produžava trajanje.
Zamrznuti se mogu na način da se svježe oprani i posušeni listići na stabljikama pažljivo (da se listići ne zgnječe) stave u plastičnu vrećicu iz koje se istisne višak zraka. Mogu se pohraniti i u posudicama za pravljenje leda – narezane listiće prelije se vodom i zamrzne. Potom se kockice izvade, pohrane u plastičnu vrećicu i zamrznu. Ovako se mogu čuvati do 12 mjeseci.

Za one koji sami odluče posušiti mažuran preporučamo vezanje u snop i vješanje na hladnom i tamnom te prozračnom ili ventiliranom prosotru. Naskon što se posuše, listiće treba čuvati u poklopljenim staklenim posudicama na tamnom mjestu.
Od začina najbolje se slaže s timijanom, bosiljkom, klekovim bobicama i ružmarinom.
Mažuran se koristi u industriji hrane , posebno u proizvodnji kobasica kao dio začinske mješavine. Koriste se i sjemenke. Stavlja se u ocat, morsku sol i ulje za marinadu, u dressinge za salate, u umake na bazi gljiva, patlidžana, rajčice. Dodaje se povrtnim jelima (kupusu, krumpiru, grahu) i ribljim jelima.

Odličan je kod pripreme pečenog mesa i posebno janjetine, mesa sa žara i variva s paprikom.
Koristi se u raznim kuhinjama diljem svijeta.
Zbog svog citrusnog okusa dobro se slaže s voćem, i svježim i suhim.

ostavite svoj komentar