Organizacija prostora i stvari u domu
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak

Održavanje prostora u kojem živimo postaje prava avantura ukoliko zanemarimo organizaciju prostora i stvari. Kad tom aspektu poklonimo pažnju sve ostalo (usisavanje, brisanje prašine, glancanje i slične radnje) bude jednostavnije za odraditi.
Kod organizacije stvari važno je:

- riješiti se nepotrebnih stvari (svatko za sebe mora odlučiti što je to što nam ne treba, bez čega možemo), takvih je „sitnica“ obično priličan broj
- sve sitne stvari koje svakodnevno trebamo valja sortirati i pospremiti na određeno mjesto (npr. gumice u jednu kutijicu, spajalice u drugu, čepove u treću itd.)
- riješiti se tzv. „skupljača prašine“ (jastuka, plišanaca, dekora, tabletića, figurica, osušenih buketa, teglica i sličnih stvari koje gotovo više i ne primjećujemo, a zauzimaju prostor i otežavaju njegovo održavanje)
Dobro organiziran prostor omogućuje nam da u njemu obavljamo aktivnosti kojima je prostor namijenjen. Od stambenog prostora između ostaloga očekujemo i sigurnost, ugodnost i opuštenost.

Količina stvari koje posjedujemo i držimo u prostoru nije mjerilo našeg zadovoljstva i direktno se odražava na kvalitetu stanovanja. U pretrpanom i neurednom prostoru teško je osjećati se dobro. K tome, više stvari znači i više pospremanja.
Kod organizacije prostora važno je:
- odrediti osnovnu namjenu prostorije (za rad, za spavanje, za odmor i opuštanje, za igru i sl.)
- odabrati i rasporediti namještaj (imajući na umu svrhu i praktičnost)
- odrediti trajna mjesta za stvari (za velike stvari isto kao i za „sitnice“)
- redovito raščišćavati (povremeno u prostoru zaostanu stvari kojih se treba riješiti ili pospremiti na mjesto s istovrsnim stvarima)
- nakon upotrebe/korištenja vraćati stvari na njihova mjesta
Image by 영훈 박 from Pixabay
Image by PublicDomainPictures from Pixabay
Image by Ralph from Pixabay
ostavite svoj komentar