Pravilno korištenje dezinfekcijskih sredstava
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak

Dezinfekcija se odnosi na postupke usmjerene na uništenje najvećeg broja neželjenih mikroorganizama. U tu svrhu koristimo razna (fizikalna i kemijska) sredstva. Važno je znati da se dezinfekcijom ne moraju uništiti i bakterijske spore.
Kada čistimo, fizički uklanjamo prljavštinu s površina i predmeta, a djelomično uklanjamo i mikroorganizme i ometamo njihov razvoj. Postoje i prirodni načini dezinficiranja i prirodna sredstva (izlaganje suncu, čišćenje uz pomoć octa, limunovog soka, sode bikarbone i eteričnih ulja.
Važno je znati pravilno koristiti dezinfekcijska sredstava jer je to uvjet njihove učinkovitosti. Postoje sredstva koja su učinkovita protiv bakterija, a manje učinkovita protiv virusa, ona koja djeluju protiv velikog broja virusa itd.
Za učinkovitu primjenu dezinfekcijskih sredstava važno je:
- dezinfekcijskim sredstvom zahvatiti sve površine koje želimo dezinficirati (poprskati, prebrisati, uroniti u dezinfekcijsku otopinu i sl.)
- voditi računa o vremenu djelovanja (ostaviti sredstvo da djeluje dovoljno dugo)
- pravilno dozirati (da djeluje, a da ne ošteti površinu ili materijal)
- provjeriti rok trajanja dezinfekcijskog sredstva (ako ga ima)
- adekvatno zbrinuti nakon korištenja (misliti na okoliš)
- za nanošenje je nabolje koristiti papirnate ručnike, a u slučaju korištenja krpa važno je ne koristiti istu krpu za različita područja (npr. za kupaonicu i za kuhinju) i oprati je nakon korištenja (na najmanje 60°C)
Pravilnim i redovitim održavanjem prostora u domu potreba za dezinfekcijom nije česta. Održavanje je najbolja prevencija razmnožavanju patogenih mikroorganizama.
Image by Simon Kadula from Pixabay
ostavite svoj komentar