Zagrli svoju sjenu

Svi imamo sjenu. To ne znači da smo loši, pokvareni ili slabi, ljudi smo. Tijekom života naučimo da neke dijelove sebe nije poželjno pokazati, da je bolje sakriti ih. Naučimo biti pristojni, razumni, jaki, uspješni, dobri, poželjni, prihvaćeni. I negdje na tom putu počnemo odlagati, recimo u podrum, sve ono što se ne uklapa u sliku osobe kakva mislimo da bismo trebali biti.

U podrum odlažemo našu ljutnju. Našu zavist. Potrebu za pažnjom. Ranjivost. Isto tako i sebičnost. Tugu. Našu želju da kažemo “ne”. Glad za slobodom. Ponekad čak i našu snagu, kreativnost, strast, ambiciju, radost…

Sjena nije samo ono mračno u nama. Ona je sve ono što ne želimo, ne možemo ili ne znamo priznati kao svoje. To su dijelovi osobnosti koje smo potisnuli jer su možda nekad bili neprihvatljivi, opasni, sramotni ili previše za okolinu u kojoj smo odrastali.

Dijete koje je naučilo da nije sigurno ljutiti se, može odrasti u osobu koja se “nikad ne ljuti”, ali se često osjeća iscrpljeno, ogorčeno ili nevidljivo. Osoba koja je naučila da mora uvijek biti dobra i dostupna, možda teško postavlja granice. Netko kome su govorili da je previše osjetljiv, može godinama skrivati vlastitu nježnost. Netko tko je morao biti jak, možda više ne zna kako tražiti pomoć.

Ono što potisnemo ne nestaje. Sjena ne nestaje zato što je ignoriramo. Ona se samo javlja na drugi način. Primjerice, kroz pretjerane reakcije, kroz nezadovoljavajuće odnose koji nas stalno vraćaju na isto mjesto, kroz ljude koji nas neobično snažno živciraju. Ili kroz zavist prema onima koji si dopuštaju ono što mi sebi ne dopuštamo. Kroz izbore koje ne razumijemo, riječi koje izgovorimo u ljutnji, šutnje koje nas bole, odluke koje donosimo iz straha…

Ponekad nas kod drugih najviše pogađa upravo ono što u sebi nismo spremni pogledati. Ne zato što smo isti kao oni, nego zato što nas nešto u njima podsjeća na dio nas koji smo spremili u podrum u koji ne želimo zaći. Možda nas iritiraju sebični ljudi jer mi sebi ne dopuštamo zdrave potrebe. Možda nas ljute glasni ljudi jer smo mi naučili šutjeti. Možda osuđujemo one koji se ističu jer smo sami davno odustali od svoje vidljivosti.

Rad sa sjenom nije lagan, ali je oslobađajući. On ne znači opravdavati svako svoje ponašanje. Ne znači reći: “Takav/va sam, pa što.” Ne znači pustiti da nas vode impulsi, povrede ili bijes. Upravo suprotno, rad sa sjenom znači preuzeti odgovornost za ono što u nama postoji.

Ono što priznamo, možemo razumjeti.
Ono što razumijemo, možemo mijenjati.
Ono što skrivamo, često upravlja nama.

Zagrliti svoju sjenu znači prestati bježati od sebe. Znači pogledati vlastitu ljutnju i pitati je što štiti. Pogledati zavist i pitati je za čime čezne. Pogledati tugu i pitati je gdje je dugo bila sama. Pogledati potrebu za kontrolom i pitati je čega se boji. Pogledati svoju “neprihvatljivu” stranu i shvatiti da se ispod nje često krije ranjeni, zanemareni ili davno odbačeni dio nas.

Sjena nije neprijatelj. Ona je dio nas koji nije bio pozvan za stol.
Možda je nekad morao ostati skriven da bismo bili voljeni, sigurni ili prihvaćeni. Odrasli život nas poziva da siđemo u podrum i za stol pozovemo i te dijelove sebe. Ne da im dopustimo da razore naš život, nego da ih upoznamo, smirimo, integriramo i pretvorimo u mudrost.

Cjelovitost ne znači biti samo dobar, miran, uspješan i svijetao. Cjelovitost znači znati i istinski prihvatiti da u nama ima i svjetla i tame, i snage i slabosti, i ljubavi i ljutnje, i hrabrosti i straha. I da ništa od toga ne mora biti izbrisano da bismo bili vrijedni ljubavi.

Ne iscjeljujemo se tako da postanemo neka savršena verzija sebe jer to i nije moguće. Iscjeljujemo se onda kada napokon prestanemo ratovati s potisnutim dijelovima sebe, kad postanemo cjelovitiji…

Svi imamo sjenu i to nije kraj naše priče. Sjena je poziv da postanemo iskreniji. Dublji. Mekši prema sebi. Odgovorniji prema drugima. I, na kraju, cjelovitiji.

Jer ono što u sebi zagrlimo, više ne mora izlaziti kao rana. Može postati razumijevanje. Može postati granica. Može postati sloboda. Može postati snaga.

Zato se sjene ne trebamo bojati. Trebamo je upoznati. Jer u njoj često nije samo ono čega se sramimo, nego i ono što smo zaboravili da smijemo biti.

Više o sjeni divno govori Debbie Ford u svojoj knjizi “Zagrli svoju sjenu”

Image by Mollyroselee from Pixabay

ostavite svoj komentar