Krpelji
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak

Kako ih skinuti s kože?
Trebalo bi:
Pripremiti pincetu – dezinficirati je alkoholom ili plamenom.
- Uhvatiti dezinficiranom pincetom krpelja što bliže njegovoj glavi tj. koži.
- Laganim povlačenjem u svim smjerovima krpelja treba izvlačiti iz kože (kao da pokušavate odvrnuti neki vijak)
- Ne smije se povlačiti naglo, stiskati ili gnječiti.
- Nakon izvlačenja krpelja, mjesto uboda (i ruke) treba dobro oprati i potom dezinficirati.
- Ukoliko u koži ostane rilce (vidi se kao tamna točkica) možete ga odstraniti sterilnom iglom.
- Ukoliko ne uspijete odstraniti rilce, ne brinite, koža će ili sama odbaciti rilce ili će ga resorbirati.
Napomena:
- Krpelja je lakše odstraniti u prvih nekoliko sati nakon uboda.
- Na krpelja, kao niti na okolnu kožu ne smiju se nanositi nikakva sredstva (ulje, petrolej, alkohol, lak za nokte i dr.).
- Takva sredstva mogu prouzročiti grčenje krpelja i pojačano izlučivanje sline što u konačnici može dovesti do ubacivanja veće količine virusa i bakterija u organizam čovjeka (ukoliko je krpelj inficiran)
- obavezno obavijestite liječnika da vas je ugrizao krpelj, pažljivo ispričajte vremenski redoslijed pojave pojedinih simptoma, a, prema mogućnosti, donesite krpelja, ako ste ga sačuvali.To može pomoći točnijem postavljanju eventualne kasnije dijagnoze i što boljemu liječenju.
Pratiti osobu koja je imala krpelja:
- zapišite kada ste izvadili krpelja i kada pretpostavljate da je došlo do zaraze
- prvi znakovi bolesti se javljaju nakon nekoliko dana pa i tjedana
- simptomi su nalik gripi: povišena temperatura, glavobolja, bolovi u čitavom tijelu, slabost, moguće povraćanje i mučnina, crvenilo na koži
- u slučaju primjećivanja simptoma bolesti potrebno je odmah posjetiti liječnika
Bolesti koje uzrokuje ugriz krpelja:
Krpeljni meningoencefalitis počinje obično 8-14 dana nakon ugriza krpelja, simptomima nalik gripi: povišena temperatura, glavobolja, bolovi u čitavom tijelu, slabost, moguće povraćanje i mučnina. Ti simptomi traju 4-5 dana, nakon čega obično slijedi razdoblje bez tegoba koje traje oko 1 tjedan. Zatim nastupa 2. faza bolesti, s jako povišenom temperaturom, kočenjem vrata, povraćanjem, slabošću u mišićima, vrtoglavicom. Bolest katkada može biti i vrlo opasna, s delirijem, komom i zastojem disanja, a može biti i smrtna. Potreban je prijam u bolnicu, a liječenje je uglavnom potporno. Protiv te je bolesti moguće cijepljenje.
Lajmska je bolest uzrokovana bakterijama. Najčešće krpelj siše krv 36- 48 sati prije nego što nastupi bolest, pa je rano uklanjanje krpelja dobar način prevencije. U prvoj fazi bolesti pojavljuje se nakon 3 – 30 dana nakon uboda krpelja crvenilo kože oko mjesta uboda koja se poslije širi, često s izbjeljivanjem u središtu i može trajati nekoliko tjedana. Uz crvenilo, pa čak i prije njegove pojave, mogu se javiti i simptomi nalik «gripi»: vrućica, glavobolja, bol u mišićima, pa i povraćanje, kočenje vrata, otok limfnih čvorova ili povećanje slezene. Druga faza bolesti počinje nakon nekoliko tjedana pa i mjeseci kada se mogu javiti simptomi meningitisa i paralize mišića lica, te bolest srčanog mišića ili srčane aritmije, no oni se javljaju u manje od 15 % slučajeva. Puno je češći artritis: bol i otok najčešće velikih zglobova, kao što je koljeno, koji se javlja nekoliko tjedana ili mjeseci nakon početka bolesti. Treća se faza bolesti pojavljuje i godinama nakon početka, a može uključivati bolesti kože i živčanog sustava.
Kako se zaštiti od krpelja, pročitajte ovdje!
ostavite svoj komentar