Med – lijek za svaku životnu dob
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak
Pčelinji su proizvodi izvanredne prirodne namirnice koje se koriste kao hrana, imaju ljekovita svojstva, te ne mogu štetno djelovati na oslabljeni organizam.
Za trudnice
Med izvanredno djeluje u prvim mjesecima trudnoće jer smanjuje simptome emeze i hiperemeze (mučninu i povraćanje).
Med djeluje na bolju absorpciju kalcija iz hrane, a također pri uzimanju preparata željeza.
Zapaženo je da se kod žena s prijetećim pobačajem i kod žena nakon spontanog pobačaja, peroralnom kombinacijom meda, fermentiranog peluda i matične mliječi, trudnoća lakše održava ili teče gotovo uredno.
Za bebe i djecu
U prvoj godini dijete utrostručuje porođajnu težinu, čini prve korake, te postiže fiziološku i metaboličku zrelost. Zbog antirahitičnog, antianemičnog, antidispepitčkog, antiseptičkog i blagog djelovanja na dječji organizam, potrebno je već od dojenačke dobi pa nadalje pri ishrani umjesto šećera dodavati med. Preporučuje se davati 1 g meda na 1 kg tjelesne težine u otopljenom obliku, radi lakšeg uzimanja i bolje absorpcije.
Praćena su djeca s blažom anemijom, koja su uzimanjem oko 30 g otopljenog šumsko-livadnog meda dnevno, normalizirala CKS (crvenu krvnu sliku) za 5-6 tjedana.
U djece s jačom izraženom anemijom uz peroralno davanje željeza i meda, hemoglobini i eritrociti brže se noramaliziraju nego u djece koja ne uzimaju med.
Za srednjoškolce, studente i sportaše
Med pored svojih preventivnih vrijednosti poboljšava pamćenje. Sportašima se preporuća svakodnevno uzeti 1-2 g meda na 1 kg tjelesne težine, jer pozitivno djeluje na kondiciju i na sportske rezulatate.
Za odrasle
Med je od izvanredne važnosti za zdravlje odraslih kada je završen rast i razvoj. Visokovrijednom šećerima iz meda, glukozom i fruktozom, organskim kiselinama, vitaminima i mineralima, aminokiselinama, esencijalnim aminokiselinama, eteričnim uljima i drugim korisnom sastojcima održava se zdravstveni status i fizička kondicija zdravog organizma.
Za osobe treće životne dobi
Posebnu pozornost valja posvetiti prehrani u trećoj životnoj dobi da bi se adekvatnim izborom namirnica bogatim bjelančevinama, vitaminima, hormonima i mineralima usporio proces starenja, kojim nastaju bitne promjene u tijelu čovjeka. Starenjem se umanjuje životna energija, opada mišićna snaga, smanjuje se aktivnost stanica i endokrina sekrecija, izraženije su aterosklerotske promjene, živčani sustav slabi, plučni kapacitet je reduciran, izražena je osteroporoza. Starenje se manje opaža kod ljudi koji pri ishrani svakodnevno, uz mnogo voća, povrća i voćnih sokova, uzimaju i med. U mnogih gerijatrijskih bolesnika med je većinom nenadoknadiva namirnica.
ostavite svoj komentar