Motivirani zaposlenik (važna karika poslovnog uspjeha)
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak
Premda većina poslodavaca kreće od osobnog dohotka kao najvažnijeg faktora motivacije zaposlenika, iskustva govore drugačije.
Što je to što, uz osobni dohodak, zaposlenike motivira da svoj posao odrađuju s voljom i na vrijeme?
Mogućnost napredovanja
Jedna od vrlo važnih stavki svakako je mogućnost napredovanja. Neki su pojedinci zbog financijskih razloga prisiljeni prekinuti svoje školovanje i zaposliti se. Ukoliko poslodavac uviđa potencijal svog zaposlenika i pruži mu mogućnost nastavka školovanja ili dodatne edukacije na određenom području, vjerojatnije je da će zaposlenik na tu mogućnost gledati kao na poticaj i razviti osjećaj lojalnosti i zahvalnosti prema takvom poslodvcu. Vrlo je važno da zaposlenici nemaju osjećaj da ‘stoje na jednom te istom mjestu’ bez mogućnosti promjene.
Mogućnost sudjelovanja u odlučivanju
Jedan od važnih faktora zadovoljstva zaposlenika je tzv. ‘open policy’ – zaposlenici su upoznati sa događajima u firmi i u svakom trenutku mogu se obratiti i najvišim instancama u firmi za savjet, prijedlog, primjedbu i sl. Zaposlenicima je važan osjećaj poštivanja, uvažavanja, sudjelovanja u životu firme. U tu svrhu dobrim su se pokazali i razni upitnici koje zaposlenici periodično ispunjavaju i u kojima mogu bez straha izraziti svoje mišljenje, sugestije, primjedbe i sl. Ako nakon jednog takvog upitnika zaposlenik uvidi da je njegovo mišljenje uvaženo njegov motiv za rad još je veći.
Novčane nagrade/bonusi
Osobni dohodak svakome je važan. O tome nema spora. No, nagrada za određeni, dobro obavljen posao, dodatni je poticaj. Stimulacije toga tipa izdvajaju pojedinca koji je posebno dobro odradio svoj posao, podižu mu samopouzdanje i zadovoljstvo obavljenim poslom. Zaposlenike posebno treba stimulirati da aktivno sudjeluju u predlaganju poboljšanja nekih poslovnih procesa ili uštedi vremena. Iskoristive i primjenjive projekte i prijedloge (pa čak i one koji to možda nisu, ali iza njih stoji veliki trud i zalaganje), treba nagraditi.
Međuljudski odnosi
Ugodna radna atmosfera, međusobni kontakti, ljubaznost, otvorenost, pomaganje, kolegijalnost, ophođenje sa zaposlenicima s poštovanjem i uvažavanjem, vrlo su važni svakom zaposleniku. Nažalost, svjedoci smo sve lošijim međuljudskim odnosima, naročito u velikim kompanijama. Poslodavci ne bi trebali gledati blagonaklono na sebičnost i bilo čiju promidžbu sebe samoga, već bi trebali poticati međusobno pomaganje i uvažavanje.
Odnos sa nadređenima
Istraživanja pokazuju: šefovi koji češće rabe riječi: hvala, molim, izvoli i oprosti imaju zadovoljnije zaposlenike i poticajniju atmosferu. Biti uljudan i pristojan, ne podizati ton i ne vrijeđati zaposlenike i/ ili podređene, dio je bon-tona koji bi trebao usvojiti svaki poslodavac, šef, direktor. Na vrlo visokoj cijeni je i sposobnost nadređenog da prizna vlastitu pogrešku. To mogu samo ‘veliki’.
ostavite svoj komentar