Spavamo li dovoljno?
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak
Brojni stručnjaci smatraju da nam je potrebno osam sati sna kako bi tijelu i duhu pružili odmor od dnevnih aktivnosti. Zdrav i dovoljno dug san (minimalno šest noćnih sati) preduvjet je zdravog življenja.
Život s nedovoljno sna ne pogoduje našem imunitetu i povećava rizik od obolijevanja. Nedovoljna količina i loša kvaliteta sna pridonosi raznim oboljenjima među kojima se, uz karcinome i srčano-krvožilne bolesti, spominju i ozbiljna psihijatrijska stanja poput depresije, tjeskobe i dr. Uz to nedovoljno sna umanjuje našu pažnju, otežava pamćenje, umanjuje sposobnost razmišljanja i obrade informacija, doprinosi povećanju rizika od ozljeda na radnom mjestu.
To su samo neke od nuspojava manjka sna.
Naše društvo prilično opušteno gleda na pojavu pomanjkanja sna. Djeca idu spavati sve kasnije, odrasli također. Ujutro se teško ustajemo, teško izdržavamo dnevne aktivnosti i loše funkcioniramo, tješimo se nadolazećim vikendima…
Čak i kad se pojave problemi za zdravljem skloni smo krivca tražiti svugdje drugdje osim u pomanjkanju kvalitetnog sna.
Postoje ljudi kojima je potrebno manje sna, međutim većina treba minimum od šest ili sedam sati. Bez dovoljno sna teško je juriti cijeli dan, raditi osam i više sati, obavljati obiteljske i poslovne obaveze, kućanske poslove i drugo.
Osim noćnog sna bilo bi poželjno uzeti pola sata svaki dan i odrijemati, na kratko, tek toliko da zastanemo, isključimo se, povratimo k sebi i prikupimo energiju za dalje.
Tako su činili naši stari…
Nakon dnevnih aktivnosti obično nam je potrebno neko vrijeme da se opustimo. Teško je jednostavno se “isključiti” i blaženo zaspati.
Stoga je vrlo važno imati neki ritual prije spavanja, nešto čime ćemo se umiriti i pripremiti za san. To je možda posebno važno kad se radi o djeci.
Ritual može trajati desetak minuta do jednog sata, a svrha mu je prekid dnevnih aktivnosti, opuštanje i umirivanje koje polako uvodi u san. To se može postići toplom kupkom, čitanjem nekog laganog štiva, meditacijom ili molitvom, prigušenim ili ugašenim svjetlom, utopljavanjem, ugodnom atmosferom…
Svatko sam za sebe najbolje zna što ga umiruje i uspavljuje. Jedan od načina kojem danas najčešće pribjegavamo, a koji nikako ne preporučamo, uspavljivanje je gledanjem televizije.
Dobar san je od izuzetne važnosti za zdravlje i kvalitetu življenja i stoga u slučaju problema ili poteškoća sa spavanjem svakako treba potražiti liječnički savjet i pomoć.
Photos courtesy of Pixabay
ostavite svoj komentar