Suncokretovo ulje
- Datum objave:
- Komentara:
- Ispišite članak
Najzastupljenija vrsta ulja kod nas…
Suncokretovo ulje neutralnog je okusa i mirisa dobiveno od sjemena suncokreta (Helianthus annuus). Najčešće se rabi kao ulje za prženje, pirjanje, u salatama i u kozmetici. Svoju popularnost može zahvaliti uglavnom niskoj cijeni i pristupačnosti.
Nutritivno gledano krasi ga niz kvalitetnih osobina. Sadrži visoki udio vitamina E (jedino ulje pšeničnih klica ima viši sadržaj vitamina E od suncokretovog ulja). Može se pohvaliti i s niskim sadržajem zasićenih masnih kiselina i visokim sadržajem nezasićenih masti. U svom sastavu ono krije 70 % višestruko nezasićenih omega 6 masnih kiselina (najviše linolne masne kiseline), oko 20 % jednostruko nezasićenih masnih kiselina (oleinska masna kiselina koja je karakteristična za maslinovo ulje) te 10 % zasićenih masnih kiselina (najviše palmitinske i stearinske masne kiseline).
U kulinarstvu suncokretovo se ulje koristi za pirjanje, kuhanje i za pripremu salata, a zbog svog blagog okusa slaže se s većinom namirnica. Posjeduje visoku točku dimljenja koja mu omogućava stabilnost pri višim temperaturama kod pripreme hrane stoga se na njemu hrana može i pržiti. Usprkos tome, višekratno i dugotrajno prženje u istom ulju prepručljivo je izbjegavati.
Upotrebljava se i kao ulje za mućkanje u ustima.
Upotreba u kozmetici
Djeluje blago adstrigentno. Korisno je u svim tretmanima suhe i oštećene, ali i masne kože. Bogato je esencijalnim masnim kiselinama. Pomaže u hidrataciji, regeneraciji i njezi kože.
Preporuka je koristiti hladno prešano, nerafinirano ulje iz ekološkog uzgoja. Uz suncokretovo savjetujemo korištenje i drugih ulja – maslinovog, repičinog, bučinog i drugih visoko vrijednih biljnih ulja, a prženu hranu izbjegavati u što većoj mjeri.
Photos courtesy of Pixabay
ostavite svoj komentar